2024.04.24 godz. 22:54 Gdańsk, Pomorskie

SPADEK-MIESZKANIE PO MOJEJ SIOSTRZENICY PRZYPADNIE JEJ OJCU, ROZWIEDZIONEMU Z MOJĄ Ś.P. SIOSTRĄ 64 LATA TEMU I JEGO 5 DZIECI Z WSZYSTKICH 4 DALSZYCH MAŁŻEŃSTW!

Wyjaśnienie sytuacji

Siostra kupiła mieszkanie i przekazała je notarialnie darowizną córce-jedynaczce. Z jej ojcem rozwiodła się wkrótce po porodzie. Do końca życia pozostała niezamężna, tak jak i jej córka, bezdzietna jedynaczka. Ojciec z nimi zerwał. Żenił się jeszcze 4 razy, ma 5 innych dzieci. Siostrzenica nie utrzymywała z nimi żadnych kontaktów. Ja do dziś nie wiedziałem o ich istnieniu. Siostra zmarła mając 84 lata, 2 lata później zmarła jej 64-letnia córka. W trakcie postępowania spadkowego usłyszałem, że wobec braku testamentu mieszkanie przypadnie w spadku wyłącznie ojcu i jego dzieciom. To prawo Ziobry?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Kwi 2024 09:59

To wynika z przepisów dotyczących dziedziczenia ustawowego. Ustalono grono spadkobierców według klucza - po bezdzietnym i bezzamężnym spadkodawcy dziedziczą rodzice, a jeśli nei dożyli spadku, zstępni rodzica czyli dzieci zmarłego ojca. Fakt nieutrzymywania kontaktów nie ma większego znaczenia, chyba że istnieją przesłanki do orzeczenai niegodności dziedziczenia.