2024.09.18 godz. 19:20 Łódź, Łódzkie

Spadek po ojcu pozostawiony po rozwodzie jako część wartości mieszkania matki , ile winna jest matka dzieciom

Wyjaśnienie sytuacji

Rozwód nastąpił w 2008 roku, ojciec wycenił mieszkanie które na tamten moment nie było własnościowe, na kwotę 120tys, został spłacony w połowie, a drugą połowę tj. 30tys zostawił dzieciom, żądając by „kiedyś” matka dała pieniądze dzieciom. 30tys, na tamten moment stanowiło wartość 1/4 mieszkania, jednak w piśmie podpisanym przez notariusza ojciec wyraźnie napisał że pozostawia 30tys złotych. Mama chce sprzedać mieszkanie, i spłacić część ojca dzieciom, tj.30tys. Dzieci jednak żądają 1/4 obecnej wartości mieszkania, czyli ok 100tys.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Wrz 2024 20:22

Zastosowanie może mieć tzw. zasada waloryzacji sądowej, a zatem kwota do spłaty może być wyższa, uwzględniająca zmiany rynkowe i ekonomiczne