2023.06.26 godz. 09:11 Warszawa, Mazowieckie

spadek po zmarłych rodzicach i wniosek o zasiedzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Wraz z rodzeństwem (5 osób) chcemy dokonać podziału gruntów rolnych po zmarłych rodzicach (ostatni zmarł ojciec 30 lat temu). Cały czas wspólnie opłacaliśmy podatek. Tu jesteśmy zgodni do podziału po równej części dla każdego. Problem pojawia się z budynkami gospodarczymi. Użytkuję jeden budynek gospodarczy z zaadoptowaną częścią mieszkalną. Rodzice 36 lat temu przekazali mi go "w ramach prezentu ślubnego" jednak bez żadnego dokumentu. Do dnia dzisiejszego dbam o ten budynek. Ponoszę koszty remontowe. Mogę składać wniosek o zasiedzenie? Z drugiego budynku korzysta brat, reszta ma swoje domy

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Cze 2023 13:21

Do zasiedzenia udziału spadkowego konieczne są dwie przesłanki łączne: upływ 30 lat oraz posiadanie samoistne. Oczywiście w postępowaniu działowym uczestnik tego postępowania - Pan, może wnieść o zasiedzenie udziałów. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)