2022.11.02 godz. 17:59 Nowa Ruda, Dolnośląskie

Spłata części domu od współwłaściciela

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Parę lat temu dziadek przepisał na mnie 3/4 domu. Wartość w urzędzie skarbowym wynosiła wtedy 87000 tysięcy. Pani która ma 1/4 się do mnie odezwała że mam od niej kupić jej część po cenie rynkowej. W momencie podpisania aktu notarialnego powiedziano mi ze będzie mogła się ubiegać o 1/4 z tych 87 tysięcy. Dodam że zrobiłem remont i wartosc jest na pewno dużo większa teraz. Czy może się ta pani teraz ode mnie domagać większej kwoty?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Lis 2022 18:46

Wartość nieruchomości w postępowaniu o zniesienie współwłasności ustala się z chwili orzekania. Należy zatem przypuszczać, że obecna wartość jest wyższa niż kilka temu. Oczywiście może Pan kupić udział 1/4 po cenie uzgodnionej pomiędzy stronami. Remont - wkłady będzie miał wpływ przy ustalania wartości udziału współwłaścicielki