2024.06.21 godz. 13:57 Nysa, Opolskie

Spłata pożyczki w formie rzeczowej - jaki rodzaj umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Prezes zarządu, który udzielił spółce pożyczkę około 30000 Spółka nie posiada środków finansowych, ale ma samochód wartością 10000 i chcę przekazać na rzecz prezesa samochód, tym samym zmniejszyć kwotę zadłużenia na poczet pożyczki. Interesuje w tej sytuacji, jak potem prezes może przerejestrować na siebie samochód i jaki dokument ma przedłożyć w Urzędzie Komunikacji, który świadczy o zmianie właściciela pojazdu i czynność jest nieodpłatna. W Urzędzie dostaliśmy informację, że to ma być Faktura sprzedaży lub Umowa darowizny. Ale żaden dokument tu nie wchodzi w grę. Jak się nazywa ta umowa

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Cze 2024 17:24

Można dokonać odnowienia zobowiązania na podstawie art. 506 Kodeksu cywilnego. Trzeba zawrzeć umowę odnowienia, w której część zobowiązania z tytułu pożyczki przekształci się np. w umowę sprzedaży samochodu za kwotę 10.000 zł, a reszta pożyczki podlegać będzie dotychczasowej spłacie. Z wyrazami szacunku
Tak Nie

Adwokat

Anna Jedynak

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Cze 2024 12:10

A co to jest za spółka? Z o. o.?