2023.08.05 godz. 15:21 Poznań, Wielkopolskie

Spotkanie w sądzie w sprawie dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci ojca złożyłam wiosek z testamentem do sądu. Sąd wezwał mnie, mamę, rodzeństwo w wyznaczonym terminie. W testamencie tato zapisał też że wydziedzicza rzekomą córkę (nie wiem czemu rzekomą- może nie miał pewności że to jego biologiczne dziecko, faktem jest to że tato płacił alimenty do jej 26 r.ż.) z którą nigdy nie mial kontaktu ani ona z nim. Ja i moje rodzeństwo nie wiedzieliśmy że ta osoba istnieje. Sąd również tą Panią wzywa w charakterze uczestniczki postępowania. Jakie pytania padają ze strony sądu (Asesora)? Czy wszyscy muszą być obecni? Kiedy sprawa się kończy? Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sie 2023 17:43

Wszyscy Państwo powinni stawić się na rozprawę. Sąd odbierze zapewnienie spadkowe. Zapewnienie spadkowe polega na wskazaniu przez Państwa, czy spadkodawca pozostawił po sobie testament lub testamenty. Pani dołączyła już testament, więc sąd może chcieć wyjaśnić treść testamentu, podstawy wydziedziczenia i zapytać, czy jest jakiś inny testament. Sąd zapyta również czy jest więcej osób uprawionych do nabycia spadku oraz czy spadkobiercy wskazani w testamencie chcą nabyć spadek, jeżeli są jeszcze w terminie do złożenia oświadczenia spadkowego o nabyciu lub odrzuceniu spadku.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)