2024.02.26 godz. 10:33 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Czy należy się zachowek?

Wyjaśnienie sytuacji

sprawa dotyczy otrzymania zachowku po zmarłym dziadku, który w chwili śmierci (styczeń 2024) nie miał dzieci, ale miał dwie wnuczki, z których jedna dostała dom po dziadku a druga nic. Należy dodać, że nadal żyje Babcia. Nie znam szczegółów na jakiej podstawie moja siostra otrzymała nieruchomość po zmarłym dziadku ale została ona zawarta tylko 3 lata przed śmiercią spadkodawcy. Pytanie brzmi, czy jest jakakolwiek możliwość, że ja jako druga wnuczka zostałam "zablokowana" w możliwości uzyskania jakiejkolwiek części spadku po dziadku, skoro minęły jedynie 3 lata od zawarcia umowy a śmiercią?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Lut 2024 11:56

Z opisu nie sposób ustalić stan faktyczny dotyczący sposobu dziedziczenia, ale należy przypuszczać, że zmarły sporządził testament. Jeśli tak faktycznie było, wówczas powołanie do spadku następuje na mocy treści testamentu. Pani jako spadkobierca ustawowy ma prawo do zachowku. Jeśli potrzebuje Pani pełnomocnika w tej sprawie lub też stan faktyczny jest inny, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)