2021.04.11 godz. 20:02 Rzeszów, Podkarpackie

Zasiedzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa dotyczy zasiedzenia nieruchomości rolnej, którą moja rodzina użytkuje od ponad 50 lat. To właśnie wtedy zmarł jej właściciel (stryj mojego dziadka). Od jego śmierci do dzisiaj nie został uregulowany stan prawny tej działki i jako właściciel figuruje nadal zmarły stryj dziadka. Przez ten okres czasu mój dziadek (który zmarł 4 lata temu) a obecnie moja mama wykorzystują tą działkę pod produkcję rolną. Aktualnie prawdopodobnie żyją tylko wnukowie zmarłego stryja dziadka, nie wiemy jednak gdzie mieszkają. Czy moja rodzina może starać się o zasiedzenie opisanej nieruchomości?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Kwi 2021 16:52

Dzień dobry! W opisanej sprawie widzę możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości i to prawdopodobnie na rzecz Dziadka, który posiadał wskazaną nieruchomość przez czas wymagany przez kodeks cywilny. Przy tej okazji warto wskazać, że wiele sądów przy okazji zasiedzenia wymaga, aby ustalony był krąg spadkobierców po osobie wpisanej w księdze wieczystej, tak aby możliwe było ustalenie czy zasiedzenie dotyczy całej nieruchomości czy też określonego udziału w niej (jeśli tak, to jakiego). W przypadku, gdy potencjalni spadkobiercy nie żyją można zawnioskować, aby sąd