2024.06.24 godz. 13:11 Warszawa, Mazowieckie

nabycie działki

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa jest zawiła. Moja babcia Irena miała działkę na wsi. Ponieważ wyjechała do Warszawy to ze względów prawnych (lata 50-60) jej rodzice nie przepisali na nią tej ziemi, tylko właścicielami nadal byli oni lub druga siostra. W rodzinie każdy wiedział że ta działka jest babci i nawet ona dawała pieniądze na podatek przez długi czas. Jednak po latach babcia zmarła jej rodzeństwo (5 rodzeństwa) też zmarło. Jak my wnuczęta po babci możemy odzyskać tą działkę. Są jeszcze osoby co pamiętają że działka miała być babci. Czy wnuczki mogą się o to starać, czy raczej powinna córka. Jakie są to koszty?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Cze 2024 14:43

Konieczne będzie postępowanie spadkowe (wielopoziomowe) i ewentualne rozważenie zasiedzenia udziałów spadkowych, o ile istnieją przesłanki do zasiedzenia. Jeśli potrzebny będzie pełnomocnik w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl
Tak Nie

Prawnik

Anna Jedynak

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Cze 2024 13:57

Jeżeli nie ma księgi wieczystej, to radziłabym odwiedzić urząd gminy właściwy dla danej nieruchomości. Tam powinna być ewidencja gruntów. Potem, w zależności od tego co ustalicie podjąć dalsze kroki.