2022.01.24 godz. 10:52 Poznań, Wielkopolskie

Sprawa karna - czy można "cofnąć" zarzuty kradzieży z włamaniem na wniosek poszkodowanego. (os. najbliższa)

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Postawiono mi zarzuty kradzieży z włamaniem os. najbliższej - wypłacenie z bankomatu kwoty 2x 100zł. Byłem i jestem os. uzależniona od hazardu, od 4 stycznia podjąłem cotygodniowa terapie. Jestem os. niekaraną. Kwota oczywiście została os. najbliższej zwrócona (mieszkam z nią). Czy jest możliwość by os. najbliższa na którymś etapie postępowania "wycofała" oskarżenie i jakie są szanse by prokurator się do niej przychylił? Ewentualnie jakie są szanse na warunkowe umorzenie sprawy? Lub jakie są szanse na wyrok "w zawieszeniu"? Dziękuje

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2022 15:35

Po pierwsze można kwestionować, że kradzież odbyła się z "włamaniem", po drugie naprawiła Pani szkodę. Jeżeli jest możliwość cofnięcia wniosku o ściganie przez osobę najbliższą - najlepiej by było, gdyby wniosek został cofnięty. Sprawa powinna zakończyć się wtedy umorzeniem.