2024.01.08 godz. 17:19 Kraków, Małopolskie

Sprawa majątkowa. Pominięcie hierarchii dziedziczenia.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mój brat zmarł. Pracował na stałe w Irlandii Południowej. Był bezdzietny i kawalerem. Posiadał działki oraz las w PL. Brak testamentu. Rodzina jest zgodna. Całość ma zostać zapisana na moją osobę. Notariusz odmówił przeprowadzenia dziedziczenia (brat mieszkał za granicą). Skierował nas do sądu. W sądzie otrzymałem informację, że obowiązuje kolejność dziedziczenia (rodzice żyją). Rodzice otrzymali emeryturę uzależnioną od przepisania gospodarstwa na nowe osoby. W jaki sposób można przeprowadzić dziedziczenie bezpośrednio na moją osobę? Brat nie posiadał żadnego dobytku za granicą.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Sty 2024 20:07

Jeżeli jeszcze nie minęło 6 miesięcy od dnia śmierci Pana brata to rodzice mogą złożyć u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku. Wówczas spadek po bracie przechodzi na ich dzieci, czyli m.in. na Pana. Jeśli nie miał Pan innego rodzeństwa niż zmarły brat to cały spadek po nim przypada Panu. Jeśli ma Pan jeszcze rodzeństwo to również to rodzeństwo jak i ich dzieci muszą odrzucić spadek po bracie, aby w całości przypadł on Panu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)