2022.02.14 godz. 19:48 Warszawa, Mazowieckie

Sprawa mieszkania po śmierci jednego z współwłascicieli

Wyjaśnienie sytuacji

4 lata temu zmarł.moj tata. Miał 68 spolne.mieszkanie z moją matką. Z pierwszego małżeństwa mój tata miał syna. Moja matka ma syna z pierwszego małżeństwa, ale nie był on prawnie przysposobiony przez mojego tatę. Jaki byłby podział tego mieszkania i czy jest możliwe przedawnienie sprawy spadku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Alicja Gradowska

Czeladź, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lut 2022 10:28

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli syn żony nie był przysposobiony przez zmarłego to nie jest traktowany jako dziecko spadkodawcy a osoba obca. Sprawa o stwierdzenie nabycia spadku nie ulega przedawnieniu. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.