2020.10.08 godz. 00:02 Wrocław, Dolnośląskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Sprawa rozwodowa 2012 r przyznane alimenty n’a syna 10 lat dla zony , porozumienie z zona ustne ze nie bede placil alimentow w zamian pomagam finansowo i rzeczowo,zona w tym czasie nie pobiera zadnych funduszy alimentacyjnych urzedowych ,n’a dzien dzisiejszy syn ukonczyl 18 lat chodzi do 2 klasy liiceum i domaga sie zasadzonych alimentow , chce podac mnie do komornika bo jest pelnoletni , za jaki czas wstecz komornik przyzna nieplacone przez 8 lat alimenty ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Paź 2020 09:52

Dzień dobry, jeżeli o niezapłacone alimenty występuje dziecko wobec którego dłużnik był zobowiązany do alimentacji, może wówczas żądać zapłaty za cały okres nie płacenia alimentów. Skoro jednak łożył Pan na utrzymanie syna, to powinie Pan udowodnić. Kluczowe będą zeznania matki syna. Co do zasady alimenty zasądzone prawomocnym orzeczeniem lub ugodą sądową, przedawniają się po upływie 3 lat, licząc od dnia uprawomocnienia się wyroku. Jeśli dziecko podlegało pełnej lub choćby częściowej władzy rodzicielskiej rodzica-dłużnika alimentacyjnego, to bieg przedawnienia jest liczony dopiero