2022.03.11 godz. 16:41 Białystok, Podlaskie

Sprawa spadkowa.Moj ojciec zmarł w 2005 roku, i nie przeprowadzil spadkobierstwa po dziadku.

Wyjaśnienie sytuacji

Ustalilem majatek dziadka posiadam numery dzialek i adresy,jednak caly majatek jakim dysponowal dziadek zostal juz sprzedany co najmniej 2 krotnie innym osobom.Dodam ze przysługuje mi tylko połowa spadku, bez zgody mojego ojca wszystko sprzedała rodzina.Czy jest sens przeprowadzac spadkobierstwo i czy sa jakis szanse na odzyskanie spadku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Aleksandra Paluch-Gęgała

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Mar 2022 21:03

W pierwszej kolejności powinien się Pan zorientować czy po dziadku nie zostało już przeprowadzone postępowanie spadkowe. Można zadzwonić do sądu, na obszarze którego mieszkał dziadek i zapytać, podając dane dziadka. Pomocne byłyby także numery ksiąg wieczystych nieruchomości należących do dziadka, by upewnić się, czy faktycznie należały do dziadka. Dodam, że jest mało prawdopodobne, by nieruchomości zostały sprzedane przez osoby do tego nieuprawnione. Może dziadek zostawił testament i nie powołał do spadku Pańskiego ojca? Wówczas ojcu przysługiwałoby roszczenie o zachowek.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)