2024.02.22 godz. 11:07 Piła, Wielkopolskie

Sprawa spadku. Dziedziczenie mieszkania po śmierci rodziców.

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci taty, jego część mieszkania została zapisana na moją mamę, brata i na mnie. Teraz odeszła mama. Długo chorowała, od roku była przykuta do łóżka. Brat się mamą praktycznie nie interesował. Owszem pracuje za granicą ale nawet nie zadzwonił. Do Polski przyjezdza 3 razy do roku. Cała odpowiedzialność spadła na mnie - córkę. Teraz po śmierci mamy zastanawiam się czy mimo tego należy mu się połowa mieszkania.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcelina Mazurkiewicz

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Lut 2024 12:00

Dzień dobry. Jeśli mama nie pozostawiła testamentu, z mocy prawa brat dziedziczy połowę mieszkania, bez względu na jego brak zainteresowania chorą. W procesie sąd może jednak uznać spadkobiercę za niegodnego, jeśli (...) uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka. Musiałby Pani pozwać brata i udowodnić w sądzie, że jest niegodny.