2022.03.01 godz. 07:34 Poznań, Wielkopolskie

Sprawa związana ze zrzeczeniem się dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mój mąż podpisał ze swoim ojcem umowę zrzeczenia się dziedziczenia po nim (powodem były liczne niespłacane kredyty bankowe brane przez ojca). Umowa została podpisana w 2013 roku, a ojciec zmarł w 2017 roku. W lutym 2022 roku mąż otrzymał wezwanie do sądu w sprawie nabycia spadku. Sprawę spadkową założył bank (jak się okazało ojciec krótko przed śmiercią wziął kredyt i go nie spłacał. Czy na mocy zrzeczenia się dziedziczenia mąż nie zostanie uznany przez sąd spadkobiercą i nie będzie musiał spłacać tego kredytu? Mąż ma jeszcze dwóch braci, pozdrawiam Renata

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Mar 2022 09:22

Skutkiem zawarcia umowy zrzeczenia się dziedziczenia jest wyłączenie dziedziczenia.Zrzekający się dziedziczenia oraz jego zstępni ( dzieci) traktowani są jakby nie dożyli otwarcia spadku. Dlatego też Pani maż nie zostanie uznany przez sąd za spadkobiercę, a tym samym nie będzie musiał spłacać długów po swoim ojcu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)