2020.10.23 godz. 19:32 Dębica, Podkarpackie

Czy muszę zwrócić zaliczkę

Wyjaśnienie sytuacji

Sprzedaje dom poprzez biuro nieruchomości, otrzymałem zaliczkę w wysokości 25 tys.zł. Dzisiaj miało dość do finalizacji transakcji u Notariusza ale klient się wycofał w ost. momencie za powód podał iż dowiedział się od sąsiadów, że mój część mojej działki i domu stoi na terenie zagrożonym osuwiskiem z czego nie zdawałem sobie sprawy. Ponieważ sam kupiłem ten dom ponad 3lata temu przez biuro nieruchomości i nie zostalem o tym poinformowany. Problem polega na tym, że kupiec zażądał najpierw zwrotu zaliczki a teraz chce już 50 tys.zł. Chciałbym się dowiedzieć czy jego rozszcznia są zasadne?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2020 12:41

Czy posiadali Państwo podpisaną między sobą umowę pisemną ? Wszystko zależy od tego, jaki charakter miała dokonana wpłata - czy była to zaliczka, czy był to zadatek. Zaliczka podlega zwrotowi w takiej wysokości w jakiej została wpłacona i ani grosza więcej, natomiast w przypadku zadatku - jeśli do zawarcia umowy nie doszło z Pana winy, strona wpłacająca ma prawo domagać się zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, czyli w tym przypadku 50 tys. zł. Kwestia do rozstrzygnięcia czy faktycznie było to z Pana winy, skoro sam Pan nic o tym nie wiedział.