2024.06.03 godz. 19:17 Tarnów, Małopolskie

Umowa sprzedaży domu

Wyjaśnienie sytuacji

Sprzedałem dom znajomej, w umowie spisanej u notariusza spisaliśmy że część pieniędzy za dom przekaże mi w dniu podpisana umowy, a resztę w przeciągu pół roku w równych ratach płatnych na moje konto bankowe. Po zapłaceniu dwóch rat, znajoma poinformowała że ma małe problemy finansowe i umówione raty chwilowo nie będzie spłacać. Minął miesiąc a rata nie wpłynęła, więc stwierdziła że następna ratę przeleje podwójną lub przekaże mi pieniądze do ręki. Nie chce jej narażać na żadne nieprzyjemności, ale czy w takiej sytuacji ja nie narażam się na jakieś konsekwencje? Czy jest jakaś instytucja która sprawdza wykonanie takich umów? Czy w tym przypadku zostaje jedynie kontakt z komornikiem, aby zmusił do zapłaty zaległych rat?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2024 13:31

Nie ma żadnej instytucji, która sprawdza wykonanie umów sprzedaży. W przypadku gdy kupujący nie płaci ceny sprzedaży nieruchomości w terminach określonych w umowie pozostaje złożyć do sądu wnioseke o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie przeterminowanych rat a następnie złożenie wniosku do komornika.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)