2021.09.15 godz. 10:08 Mława, Mazowieckie

Sprzedaż działki a śmierć sprzedającego

Wyjaśnienie sytuacji

19 lat temu mój wuj sprzedał działkę. Kupujący zobowiązał się spłacać działkę, zgodnie z umową miało to trwać do 2025 roku. 15 lat temu wuj zmarł a kupujący od tamtego czasu nikomu nie płacił za działkę natomiast cały czas ją użytkował- działka rolna. Wuj nie miał dzieci, rodzeństwo jego i rodzice jego nie żyją. Czy w tym przypadku ja wraz z rodzeństwem ( jesteśmy dziećmi siostry wuja) mamy prawo do roszczeń w tej sprawie? Czy kupujący musi spłacić nas za te wszystkie lata? Co możemy zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Martyna Wojciechowska

Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2021 13:39

Problem jest dość złożony. Należałoby wyjść od tego czy sprawy spadkowe po zmarłym wuju są uporządkowane, tzn. czy wuj pozostawił testament, ewentualnie czy doszło do spadkobrania ustawowego, tj. czy którykolwiek z potencjalnych spadkobierców złożył w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym, tudzież - złożył oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku przed notariuszem. Czy byli Państwo uczestnikami postępowania przed sądem? Albo czy byli Państwo u notariusza po śmierci wuja? Czy zwracali się Państwo do kupującego z wezwaniem do zapłaty? Czy mają Państwo tę umowę sprzedaży?