2023.09.20 godz. 20:40 Szczecin, Zachodniopomorskie

Sprzedaż działki bez umowy, pożyczone pieniądze

Wyjaśnienie sytuacji

Witam.W rodzinie jest przypadek szwagra, który pożyczył od mamy pieniądze, które spłacał latami jak i sprzedał jej działkę przeszło 8 lat temu bez podpisania umowy.Ostatnio ją sprzedał zupełnie komuś innemu.Uwierzyła mu pod pretekstem bycia mężem jej córki.Czy istnieje jaka kolwiek możliwość rozwiązania takiej sprawy beż żadnych dowodów?Nadmienie, że obie kwoty opiewają na ponad 10tyś złotych.Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Wrz 2023 20:48

1. Umowa sprzedaży nieruchomości bez zachowania formy notarialnej jest nieważna. Tym samym jeśli szwagier otrzymał zapłatę, jest zobowiązany do jej zwrotu (wezwanie do zapłaty, a w razie bezskuteczności pozew o zapłatę). 2. Umowa pożyczki - podobnie, w przypadku upływu terminu spłaty - wezwanie do zapłaty plus pozew o zapłatę (jeśli umowa nie przwidywała okresu spłaty - wypowiedzenie umowy wraz z wezwaniem do zapłaty). Z umową mamy do czynienia również w przypadku ustnych lub pisemnych ustaleń