2022.02.01 godz. 21:29 Karlino, Zachodniopomorskie

Sprzedaz mieszkania bez zgody współwłaściciela.

Wyjaśnienie sytuacji

Mam udzial w mieszkaniu/ 4/6 (polowe po ojcu i czesc nabyta po smierci matki, podzielona na trzy rowne czesci - miedzy rodzenstwem przyrodniczym i mna). Brat probuje sprzedac cale mieszkanie, nie informujac mnie o tym zamiarze. Wiem, ze sprzedaz calego mieszkania bez mojej zgody jest niezgodna z prawem. Jednak co moge zrobic, gdy on bezprawnie to mieszkanie sprzeda? Bo je na pewno wspolnie z siostrzenica sprzeda. Mieszkam w Niemczech, brat w USA, siostrzenica w Polsce. Mieszkanie jest w Polsce. Place czynsz w wys. 4/6 lub wiecej, brat nie doklada sie do czynszu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2022 21:14

Dzień dobry! Proszę pamiętać, że umowa sprzedaży mieszkania (nieruchomości) wymaga formy aktu notarialnego - w przypadku, gdy mieszkanie jest przedmiotem współwłasności kilku osób konieczne są ich zgodne oświadczenia do sprzedaży lub orzeczenie sądu w przedmiocie zgody na czynność przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością. Brat może jednak sprzedać przypadający na niego udział w nieruchomości.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)