2022.04.21 godz. 09:18 Warszawa, Mazowieckie

Sprzedaż mieszkania gdy jeden ze spadkobierców/właścicieli nie zgadza się.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Moja mama chce sprzedać mieszkanie, które po śmierci ojca zostało podzielone prawnie pomiędzy mnie, mojego brata i mamę. Każdy z nas jest współwłaścicielem 1/3 całej nieruchomości, a mi i mojemu bratu według prawa przysługuje po 1/6 wartości tegoż mieszkania. Do mamy należy reszta. Brat nie wyraża zgody na sprzedaż lokalu. Co możemy zrobić, czy istnieje jakiś przepis który pozwoli nam pozbyć się mieszkania, spłacając oczywiście mojego brata, nawet jeśli on się na to nie godzi? Z góry dziękuję za udzieloną poradę i pomoc, Pozdrawiam, Małgorzata

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Cze 2022 12:26

Muszą Państwo zainicjować sprawę działową w sądzie - dział spadku po tacie, albo dział spadku i podział majątku jeśli mieszkanie było wspólne. W toku tego postępowania Pani z mamą przejmie mieszkanie ze spłatą brata. Potem będziecie mogły sprzedać mieszkanie.