2022.01.07 godz. 14:04 Warszawa, Mazowieckie

Sprzedaż mieszkania po 5ciu latach od zakupu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Chcę sprzedać mieszkanie, które kupiłem w 2016 roku, tj. Zgodnie z umową deweloperską z 2015 roku zapłaciłem deweloperowi wszystkie transze, które miałem do zapłacenia. Wpis mojego mieszkania do księgi wieczystej miał miejsce w 2018 roku. Od kiedy liczone jest 5 lat do sprzedaży mieszkania (chodzi o uniknięcie konieczności zapłaty podatku dochodowego 19%)?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2022 15:45

Dzień dobry, za datę nabycia nieruchomości należy uznać datę podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność, a więc w Pana przypadku jak domniemam 2016 rok. W kontekście czego zbycie nieruchomości w bieżącym 2022 roku nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)