2021.08.02 godz. 20:11 Zaniemyśl, Wielkopolskie

Sprzedaż nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

Sprzedaż nieruchomości, 6 osób ma do niej prawo, w tym ja większość udziału. W międzyczasie zmarło 2 spadkobierców-nie było wówczas podziału majątku po tych 2 zgonach, był dzielony w latach 80. Od czego zacząć zeby sprzedać nieruchomość? Od postępowania spadkowego? Co zrobić jeśli np.ktoś nie wyrazi zgody na kroki prawne?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sie 2021 09:25

Dzień dobry! Na sprzedaż rzeczy (w tym nieruchomości), która stanowi współwłasność potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (nawet, jeśli byłoby ich 100) ale aby wiedzieć, kto jest współwłaścicielem należy przeprowadzić postępowania spadkowe po zmarłych spadkobiercach i ustalić aktualnych spadkobierców, którzy wejdą w miejsce zmarłych. W przypadku, gdy brak jest zgody współwłaścicieli na sprzedaż rzeczy wspólnej istnieje możliwość złożenia do sądu wniosku o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu rzeczą (w tym przypadku - sprzedaż nieruchomości)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)