2020.06.24 godz. 10:46 Wrocław-Śródmieście, Dolnośląskie

Sprzedaż nieruchomości a skarga pauliańską

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Proszę o pomoc, sytuacja wygląda następująco. Chcę kupić nieruchomość z rynku wtórnego na której widnieje hipoteka umowna. Przy finalizowaniu umowy, beda dokonane dwa przelewy, jeden na spłatę hipoteki, zaś pozostałe kwota na konto sprzedającego. Nieruchomość kupowana jest za gotówkę, jesteśmy wobec siebie obcymi osobami, zaś wartość nieruchomosci jest wartością rynkowa. Dzień przed podpisaniem umowy sprzedający oświadczył, że ma zajęcie rachunku bankowego (na kwotę x tys.zl, które regularnie spłaca) na które będzie przelana pozostała kwota(tym sposobem komornik zajmie kwotę wierzytelności). Podczas sprawdzenia sprzedającego przeze mnie w BIG wyszło na jaw, kolejne zadłużenie na kwotę x tys. Zł (o którym sprzedający nie wiedział, bank skierował juz sprawę do sadu). Nie wiem czy sprzedający nie ma jeszcze innych długów. Moje pytanie jest następujące, jak sie ochronić przed skarga pauliańską a także czy w takim wypadku zaistnieje przesłanki do jej wytoczenia? Ze sprzedaży zaspokojeni będą dwaj wierzyciele ( bank, ktory ma hipotekę oraz drugi wierzyciel- ktory ma zajecie rachunku bankowego na kwotę x tys. Zł.) jak będzie się to miało do przesłanki pokrzywdzenia trzeciego wierzyciela? (Lub potencjalnych, o których nie wiem i pewnie wiedzieć juz nie bede) ? Jak rozumieć korzyść majątkowa osoby trzeciej? Czy w momencie zapłaty gotówką, za mieszkanie ona też Będzie spełniona? Czy podpisanie takie umowy sprzedaży będzie dla mnie bezpieczne? Czy któryś z wierzycieli będzie mial jeszcze podstawy do skargi? Proszę o pomoc .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Sławomir Żur

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Lip 2020 11:49

Aby móc mówić o odpowiedzialności ze skargi pauliańskiej strony musiały by działać ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Liczy się świadomość i dobra wiara. Poza tym można czasowo zostawić część kwoty w depozycie notarialnym na zaspokojenie długów jakie się ujawnią.