2024.04.05 godz. 11:56 Aleksandrów Kujawski, Kujawsko-pomorskie

Sprzedaż udziałów w domu jednorodzinnym

Wyjaśnienie sytuacji

W 2023 roku odziedziczyłem udział 20 procent domu jednorodzinnego po ojcu. Dom wybudowany w 1970 roku. W 2011 roku została dokonana nadbudowa ( piętro). Po nadbudowie dom został oddany do użytku w 2023 roku. Czy w przypadku sprzedaży w ciągu 5 lat od oddania do użytku będę musiał zapłacić podatek 19 procent.? S. Kuzel.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 09:14

Jeżeli działka, na której wybudowany został dom, należała do Pana Ojca, to istotny jest termin nabycia działki, a nie wybudowania czy oddania do użytku domu. Poza tym, w przypadku nieruchomości dziedziczonych, znaczenie ma data nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, a wiec Pańskiego Ojca, a nie chwila otwarcia spadku. Zatem zakładając, że działka należała do spadkodawcy, to od sprzedaży wspomnianego udziału nie zapłaci Pan podatku dochodowego i nie trzeba czekać 5 lat ze sprzedażą. Z wyrazami szacunku Bogumił Szmańda
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)