2024.01.18 godz. 09:29 Zielona Góra, Lubuskie

Stałe miejsce pobytu dziecka przy matce.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, czy jeżeli obydwoje rodzice mają prawa do dziecka ale sąd ustalił stałe miejsce pobytu dziecka przy matce to czy w takiej sytuacji ojciec może bez zgody matki zabrać dziecko do siebie?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Sty 2024 10:11

Art. 91 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że "Rodzice sprawują władzę rodzicielską wspólnie". Art. 102 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego reguluje kwestie zmiany miejsca pobytu dziecka, a mówi, że "Zmiana miejsca pobytu dziecka może nastąpić tylko za zgodą obu rodziców". Oznacza to, że jeśli ojciec chce zabrać dziecko na spacer lub dokonać innych zmian w miejscu pobytu, zazwyczaj wymaga to zgody matki, zwłaszcza jeśli sąd ustalił stałe miejsce pobytu dziecka przy matce.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)