2020.04.14 godz. 12:14 Konin, Wielkopolskie

Badanie kontrolne

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo, jestem nauczycielką przebywająca obecnie na rocznym urlopie na poratowanie zdrowia. Urlop ten rozpoczął się dnia 01.05.2019 i kończy się 30.04.2020. Po urlopie na poratowanie zdrowia należy mi się urlop uzupelniajacy odpowiadający okresowi ośmiu tygodni. Pani dyrektor uzależnia udzielenie urlopu uzupełniającego od badań kontrolnych u lekarza medycyny pracy, które jej zdaniem muszę przedłożyc szkole do 30.04.2020 r.Moje pytanie brzmi: czy dyrektor ma prawo zmuszać mnie do badań kontrolnych przed zakończeniem url.na porat. zdr. i uzależniać od tego urlop uzupełniający?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Kwi 2020 01:12

Szanowna Pani, urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego w wymiarze dłuższym niż 30 dni. – zgodnie z art. 73 ust. 6 KN dyrektor szkoły wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dyrektor, co do zasady nie może zatem z własnej inicjatywy zrezygnować z wystawienia i doręczenia skierowania na badanie kontrolne nauczycielowi, którego urlop zdrowotny dobiega końca, nawet w przypadku, gdyby po jego zakończeniu nauczyciel miałby korzystać z urlopu wypoczynkowego- uzupełniającego. Przepisy nie przewidują, w jakim
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)