2024.01.09 godz. 12:23 Warszawa, Mazowieckie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Panstwo, Mam pytanie dotyczące dziedziczenia i zachowku. W 2020 roku moja Matka zmarła, a w swoim testamencie przepisała swoją część mieszkania córce (mojej siostrze) oraz mojemu synowi, nie uwzgledniajac mnie w testamencie. Planuję ubiegać się o zachowek od mojego syna i siostry. Czy dzieci mojej siostry, czyli wnuczki spadkodawcy, mają jakiekolwiek prawa do otrzymania zachowku od mojego syna? Czy to dotyczy wyłącznie pierwszej linii spadkowej, czyli mnie i moj syn nie musi sie martwic o to, ze bedzie musial placic zachowek dzieciom mojej siostry? Dziekuje, pozdrawiam, Maria

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcelina Mazurkiewicz

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sty 2024 12:30

Dzień dobry, zgodnie z art. 991 par. 1 Kodeksu cywilnego prawo do zachowku przysługuje zstępnym spadkodawcy, tj. dzieciom, wnukom, prawnukom, małżonkowi spadkodawcy oraz jego rodzicom. Wnuczki spadkodawczyni mają więc prawo ubiegać się o zachowek.