2024.02.01 godz. 12:10 Warszawa, Mazowieckie

sprawa spadkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo, sprawa dotyczy dziedziczenia ustawowego, w którym udział biorą druga żona i syn z tego małżeństwa oraz syn z pierwszego małżeństwa spadkodawcy. Ponad 40 lat temu spadkodawca podczas rozwodu dokonał nieodpłatnego zrzeczenia swojej części praw własności do mieszkania na rzecz pierwszej żony. Niedługo później syn z tego małżeństwa odziedziczył tamto mieszkanie i mieszka w nim do dziś. Czy w obecnej sytuacji spadkowej pierwszy syn ma obowiązek zaliczyć tamtą darowiznę na poczet przypadającej mu schedy? Art 1041 k.c. odnosi się do dalszych zstępnych, a co dzieje się w tej sytuacji

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lut 2024 12:19

Z opisu wynika, że pierwszy syn odziedziczył mieszkanie po swojej matce (pierwszej żonie spadkodawcy), które to stanowiło darowiznę na jej rzecz. Tym samym, darowizna ta nie będzie zaliczona na schedę syna z pierwszego małżeństwa, gdyż nie on był stroną umową darowizny ze spadkodawcą. Jeśli źle zrozumiałem opis, proszę o sprostowanie
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)