2022.02.16 godz. 12:22 Gliwice, Śląskie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo , uprzejmie proszę o poradę prawną dot. poniżej sprawy. Mąż kilka dni temu otrzymał darowiznę od swojego ojca tj. Ziemię W akcie notarialnym jest wpisany tylko małżonek . Z mężem mamy wspólność majątkową. Na otrzymanej ziemi planujemy wspólną budowę domu ( będzie to dom z udziałami pół na pół) Proszę zatem o kwestie czy w sytuacji sprzedaży domu ,rozwodu ,śmierci małżonka mam automatycznie prawo do ziemi czy w takim przypadku nieruchomość trzeba będzie sprzedać lub będą inne niejasności prawne lub w przypadku rozwodu czy sprzedaży domu będę zobowiązana do spłaty ziemi.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lut 2022 13:44

Jeżeli w akcie notarialnym jest wskazany tylko mąż, to działka i wzniesione na niej budynki będą należały tylko do męża. Zatem w przypadku rozwodu nie będzie miała Pani praw do tej nieruchomości. Jeżeli w międzyczasie mąż daruje lub sprzeda Pani udział we własności domu, to istnieje ryzyko podważenia tej czynności w okresie późniejszym.