2024.05.22 godz. 15:08 Warszawa, Mazowieckie

Spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo, W październiku zeszłego roku zmarła mi mama. Wraz z ojcem mieliśmy sprawę o nabyciu spadku. Czy mogę jakoś wyegzekwować od ojca wypłacenie środków pieniężnych dostępnych na dzień śmierci mamy? Czy mogę też żądać od taty zadość uczynienia finansowego w momencie gdy to dzięki mnie dostał środki z polisy swojej i mamy oraz z innych możliwości? Z góry dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Maj 2024 15:28

Po stwierdzeniu nabycia spadku kolejnym postępowaniem jest dział spadku czyli innymi słowy podział aktywów spadku. Aby ustalić masę spadkową, można zlecić komornikowi spis inwentarza, a jeśli masa spadkowa jest już znana, możliwy jest podział spadku. W przypadku braku porozumienia konieczne będzie postępowanie sądowe (również w zakresie podziału oszczędności środków pieniężnych)