2024.07.05 godz. 17:56 Katowice, Śląskie

Zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Tata w darowiźnie 10 lat temu przekazał mi grunt rolny. Chcę go sprzedać za cenę wyższą niż ziemi rolnej gdyż obowiązuje mpzp. Tata zmarł 4 lata temu, mpzp uchwalony został po jego śmierci. W takim wypadku ewentualny zachowek będzie liczony wg ceny gruntu rolnego czy ceny jaką uzyskałem ze sprzedaży?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lip 2024 21:32

Zgodnie z art. 995 § 1 Kodeksu cywilnego - cytuję - "Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku." Z wyrazami szacunku