2021.04.12 godz. 16:35 Poznań, Wielkopolskie

Częściowy spadek i zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Tata zmarł 3 lata temu dziadek rok temu . Z tego co mi wiadomo to babcia z dziadkiem sporządzili akt notarialny lub testament dokładnie nie wiem. Mojemu ojcu nie zapisali nic. Teraz okazuje ze nie przepisali całego majątku. Musieli to pominąć przez przypadek. I rodzina mojego ojca chce żebyśmy się zrzekli majątku na rzecz babci. Tylko my nie chcemy i byśmy chcieli starać się o zachowek. Jak mamy to przekazać tamtej rodzinie? bo na atakują telefonami o nasze adresy i akty malezenstwa . Jestem ja i moja trójka rodzeństwa. Mama się nie zalicza gdyż z ojcem była w separacji.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Kwi 2021 16:43

Dzień dobry! Jeśli dobrze rozumiem, Dziadek pozostawił po sobie testament, w którym rozporządził tylko częścią swojego majątku, a pozostała część została pominięta w testamencie. W takim przypadku, w pierwszej kolejności zasadne będzie sądowe stwierdzenie nabycia spadku/notarialne poświadczenie dziedziczenia wraz z otwarciem i ogłoszeniem testamentu, aby wskazać kto i na jakiej podstawie dziedziczy po spadkodawcach (po Dziadka i po Ojcu). Kolejny etap to rozliczenie z US - zgłoszenie nabycia spadku celem uzyskania zwolnienia od podatku od spadków. Następnie zasadne jest podjęcie działań
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)