2020.10.03 godz. 06:43 Wrocław, Dolnośląskie

Termin złożenia wniosku o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Wyjaśnienie sytuacji

Szanowni Państwo, Mam pytanie w sprawie terminu złożenia wniosku do Sądu Rejonowego aby móc odrzucić spadek w imieniu małoletniego. Dnia 17.09.2020r.odrzuciłam spadek po osobie z rodziny, mam córke, która jest małoletnia i chciałabym również w jej imieniu ten spadek odrzucić. Termin odrzucenia spadku mija 05.10.2020. Czy w związku z tym istnieje jeszcze szansa na rozpatrzenie sprawy przez sąd 05.10.2020 (tj. ostatni dziem na odrzucenie spadku)? Wiem, że termin zostaje wstrzymany do czasu rozpatrywania sprawy przez Sąd. Z przyczyn losowych nie mogłam złożyć wniosku do Sądu wcześniej.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Paź 2020 21:53

Jeśli odrzuciła Pani spadek we wrześniu 2020 r., to dla córki termin na odrzucenie spadku zaczyna się liczyć na nowo tj. trwa on od września do 17 marca 2021 r. W tym czasie trzeba koniecznie wystąpić do Sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu córki. Od dnia wniesienia sprawy do Sądu do czasu wydania postanowienia przez Sąd - bieg 6 miesięcznego terminu zawiesza się. Po uzyskaniu zgody sądowej, należy udać się do notariusza i odrzucić spadek w imieniu córki.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)