2024.04.16 godz. 12:14 Łężeczki, Wielkopolskie

testament i co dalej? co mam zrobić w tej sytuacji?

Wyjaśnienie sytuacji

Po śmierci dziadka podczas rozprawy sadowej stałam się jedynym spadkobiercą. okazało się, że odziedziczyłam długi. Rodzina miała informację, że dziadek jest właścicielem połowy mieszkania po swoim ojczymie (moim pradziadku). Mimo naszych próśb prababcia i jej syn (brat dziadka) odmówili nam okazania w tej sprawie jakichkolwiek dokumentów. Minęło kilka miesięcy i jestem już osobą pełnoletnią. Prababcia zmarła i wuja dał mi testament pradziadka (akt notarialny) który stanowi mojego nieżyjącego dziadka spadkobiercą. Wuja przekazał mi że druga połowa po prababci jest jego chce mieszkanie sprzedać.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Kwi 2024 12:48

Rozumiem, że po Dziadku przyjęła Pani spadek z testamentu z dobrodziejstwem inwentarza, a nie wprost. Najlepiej więc złożyć w sądzie wykaz inwentarza według wzoru https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wzor-wykazu-inwentarza. Skoro Wujek chce sprzedać swój udział w nieruchomości, a Pani musi spłacić długi, to najlepiej sprzedać owo mieszkanie i z uzyskanych środków długi spłacić. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)