2023.11.14 godz. 19:46 Lędziny, Śląskie

Testament i co dalej ? Jak powinienem postąpić w opisanym poniżej przypadku.

Wyjaśnienie sytuacji

Moi rodzice mający wspólność majątkową sporządzili dwa odrębne testamenty. Moja mama zapisała cały swój majątek(czyli połowę wspólnego majątku) mojemu bratu z zastrzeżeniem, że ma spłacić określoną kwotę na moją rzecz. Mama zmarła cztery lata temu natomiast mój brat zmarł dwa lata temu. Spadek nie był przeprowadzony. Do spadku po bracie uprawniona jest wdowa po nim oraz dwoje dzieci. Jakie kroki powinienem podjąć by nie przepadło moje prawo do zachowku a cop za tym idzie do zapisanej w testamencie spłaty. Dodam, że mój ojciec jeszcze żyje i też chyba jest uprawnionym do spadku.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Lis 2023 20:18

Konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po zmarłej mamie, a następnie po zmarłym bracie. Następnie dział spadku wraz z wykonaniem testamentu, przy czym postępowanie działowe musi być połączone z podziałem majątku wspólnego rodziców. Jeśli potrzebuje Pan pełnomocnika w tych sprawach, zapraszam do kontaktu e-mail: slawomir.suski@adwokatura.pl (www.adwokatsuski.pl)
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)