2024.04.03 godz. 08:02 Warszawa, Mazowieckie

Testament, spadek po matce, upewnienie się, że brat będzie musiał mnie spłacić.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Moja matka zostawiła po sobie testament - jej mieszkanie zostało przepisane po połowie na mnie i brata. W tym mieszkaniu od śmierci matki mieszka tylko brat. Jesteśmy dogadani tak, że jak będzie miał lepszą sytuację finansową (10- 15 lat) to spłaci mi połowę wartości mieszkania i weźmie je dla siebie. Chcę się upewnić, że będzie musiał to zrobić. Czy jest możliwość, że będzie mógł tego uniknąć? np. bo minął jakiś czas? coś w stylu zasiedzenia? z góry dziękuję.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 10:12

Dzień dobry Rozumiem, że mieszkanie jest odrębną nieruchomością i posiada księgę wieczystą. Zatem jesteście Panowie wpisani w niej jako współwłaściciele. Jeżeli Brat będzie chciał posiadać mieszkanie na wyłączną własność, to będzie musiał w jakiś sposób nabyć je od Pana - np. drogą sprzedaży. Upływ czasu nie ma tu znaczenia. Cały czas jest Pan współwłaścicielem tego mieszkania. Z wyrazami szacunku