2020.08.24 godz. 11:08 Warszawa, Mazowieckie

JAKO TO WYGLĄDA OD STRONY PRAWNEJ

Wyjaśnienie sytuacji

TO CIĘŻKI TEMAT DLA MNIE NIESTETY MÓJ KOLEGA MIAŁ ALIMENTY ZASĄDZONE NA RZECZ DZIECKA NIESTETY NIE PŁACIŁ PRZEZ JAKIŚ CZAS CHOROWAŁ NA DEPRESJĘ POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO DOWIEDZIAŁEM SIĘ TYDZIEŃ TEMU O JEGO ŚMIERCI CZY TEN DŁUG KTÓRY MIAŁ PRZEJDZIE NA RODZINĘ ZMARŁEGO NA JEGO OJCA LUB MATKĘ CZY JEGO SYN DALEJ BĘDZIE OTRZYMYWAŁ PIENIĄDZE Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO ? JEGO OJCIEC JEST NA RENCIE PO WYPADKU I CHORUJE NA SERCE MIAL ZAWAŁ UTRZYMUJE SIĘ Z NIECAŁEGO 1000 ZŁOTYCH

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2020 11:59

Dzień dobry, porządkując - wraz ze śmiercią Pana Kolegi wygasł jego obowiązek alimentacyjny, tj. dług ten nie może narastać za kolejne miesiące. Rodzice Kolegi mogliby być ewentualnie obciążeni nowym obowiązkiem gdyby zostali pozwani o alimenty. Co do długów powstałych przed śmiercią - niezapłacone alimenty wchodzą w skład spadku, ale w zakresie, w którym FA już zapłacił zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, dług wygasa ze śmiercią dłużnika. Dodam, że rodzice Kolegi nie będą dziedziczyć, jeśli spadek zostanie przyjęty przez dziecko. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)