2024.07.05 godz. 12:37 Sieradz, Łódzkie

Podział majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Treść: Dzień dobry, mój partner ma kupiony dom i wzięty kredyt na niego ze swoją poprzednia partnerka. Nie mają dzieci ani nie są i nie byli w małżeństwie. Obecnie mieszkają tam razem. Czy w przypadku jego wyprowadzki z stamtąd komplikuje to rozwiązanie kwestie dogadania się podziałem domu/kredytem? Dodam że poprzednia partnerka nie do końca chce dogadać się polubownie w kwestii domu. Co można w tej sytuacji zrobić? Jak to wygląda prawnie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lip 2024 21:43

Dzień dobry Jeżeli dwie osoby są współwłaścicielami nieruchomości zabudowanej i nie mogą się porozumieć odnośnie do zniesienia współwłasności, to mogą się zwrócić w tej sprawie do sądu na podstawie art. 210 § 1 zd. 1 Kodeksu cywilnego - cytuję - "Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności". Nastąpi to albo przez przeniesienie udziałów na jedną osobę z obowiązkiem spłaty drugiej, albo przez sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanej kwoty. Z wyrazami szacunku