2022.08.20 godz. 17:33 Łuków, Lubelskie

Jak

Wyjaśnienie sytuacji

Treść wiadomości: Witam, czy mogę i w jaki sposób cofnąć darowiznę przekazana mężowi? Dodam, że teraz już jesteśmy po rozwodzie.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2022 15:03

Dzień dobry, Kodeks cywilny przewiduje możliwość odwołania darowizny. jeżeli obdarowany dopuścił się względem osoby obdarowującej rażącej niewdzięczności (art. 898 Kodeksu cywilnego). Dodatkowo darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. (art. 899 § 3 k.c.). Odwołanie darowizny powinno nastąpić na piśmie, choć jeśli mowa o nieruchomości to konieczny jest akt notarialny. Pozdrawiam, adw. Michał Filec