2022.10.30 godz. 20:29 Białystok, Podlaskie

Tworzenie stron internetowych klientom (STUDENT)

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie, Jestem studentem i planuję zacząć własną działalność zajmującą się tworzeniem stron internetowych klientom na zamówienie, czy muszę od razu zakładać dział. gosp.? Czy jestem zobowiązany do wysyłania klientowi umowy o np. dzieło? Nie mam pojęcia jak do tego podejść od strony prawnej, planuję również świadczyć usługi z zakresu projektowania plakatów, wizytówek, oraz prowadzenia płatnej reklamy strony internetowej/ social mediów klienta na życzenie. Z góry dziękuję, Paweł

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Albińska

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lis 2022 22:43

Nie musi Pan od razu zakładać działalności gosp. Może Pan skorzystać z formy działalności nierejestrowej. Wymogi:1. jeżeli przychody w żadnym miesiącu roku nie przekroczą 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia 2. w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywał Pan działalności gospodarczej. Będąc studentem przed ukończeniem 26 lat przy wykonywaniu zlecenia, nie podlega Pan obowiązkowym ubezpieczeniom i zleceniodawca nie musi odprowadzać składek ZUS. O tym, czy umowa o dzieło została zawarta nie decyduje jej forma. Może być zawarta zarówno w formie pisemnej, ustnej czy dorozumianej.