2020.06.20 godz. 16:09 Warszawa, Mazowieckie

Bardzo proszę o pomoc .

Wyjaśnienie sytuacji

Ty — zaktualizuj informacje Witam, proszę o poradę. Moi dziadkowie od zawsze mówili o tym ,że mieszkanie w którym mieszkają chcą żebym ja dostał po ich śmierci niestety nie sporządzili testamentu . Dziadkowie mają dwie córki z czego jedna córka ma jedno dziecko A druga ma dwójkę mnie I moja siostrę. Po śmierci dziadków ciocia domaga się połowy mieszkania lub spłaty połowy wartości mieszkania czyli 150 000 twierdzi że nie pamięta umowy słownej którą dziadkowie zawsze mówił że mieszkanie jest dla mnie . Czy mam jakieś szanse na spadek w całości? Dziadkowie nie żyją 5 lat

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Cze 2020 18:19

a czy już było przeprowadzone postępowanie spadkowe? W prawie cywilnym istnieje coś takiego jak testament ustny (art. 952 kodeksu cywilnego), jednak ta sprawa raczej nie spełnia kryteriów testamentu ustnego, gdyż ostatnią wolę można ogłosić ustnie jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. W związku z tym, że dziadkowie od zawsze mówili o tym, że chcieli, aby to Pan otrzymał mieszkanie - art. 952 kc nie wchodzi według mnie w grę. Mieszkanie Pan otrzyma jak

Zmodyfikowano dnia: 20 Cze 2020 18:20