2019.12.12 godz. 14:24 Gdańsk, Pomorskie

Posiadacz pojazdu

Wyjaśnienie sytuacji

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obciążył Pan X opłatą na podstawie art. 23 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W maju 2019r. X kierował Koparką i spowodował kolizję. Mandat z tego tytułu został opłacony. X nie jest właścicielem koparki, pracował w firmie Y, która jest właścicielem koparki. Wszystko to zostało wyjaśnione w piśmie do Funduszu, który uważa, że X miał obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC, a nie Y, która jest właścicielem pojazdu. Proszę o pomoc i wyjaśnienie czy X będący pracownikiem Y jest rozumiany jako posiadacz pojazdu? Dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Joanna Świderska

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Gru 2019 20:52

Dzień dobry, trudno odpowiedzieć jest na pytanie bez szczegółowo przedstawionego stanu faktycznego, jednakże co do zasady kierujący koparką pracownik, który używa jej do wykonywania obowiązków pracowniczych będzie uważany za dzierżyciela a nie posiadacza pojazdu, który sprawuje pieczę i nadzór nad pojazdem w imieniu samoistnego posiadacza, którym jest pracodawca.Jednakże, gdy pracownik użyje pojazdu do własnych prywatnych celów, uznawany będzie za posiadacza zależnego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)