2024.01.04 godz. 10:01 Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Ubezwłasnowolnienie, spadek, umowa darowizny

Wyjaśnienie sytuacji

Ciocia jest po udarze wymaga opieki, mąż zmarł w grudniu 2023 nie mieli dzieci. Wuja zrobił testament swoje części na mnie . Czy składając wniosek o ubezwłasnowolnienie cioci do prokuratury można zawrzeć w nim prośbę o sporządzenie umowy dozywocia na część nieruchomości posiadana przez ciocie. Dom wymaga remontu i nie chce wkładać pieniędzy w coś co ktoś inny mize chcieć zabrać. Do sądu na dniach będzie również składany wniosek o przyjecie spadku po wuju

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2024 13:20

Dzień dobry, wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się do Sądu Okręgowego, a nie do prokuratury. Do wniosku powinna Pani załączyć opinię psychiatry i psychologa lub neurologa stwierdzającą, że z uwagi na chorobę ciocia nie może samodzielnie funkcjonować. Po ubezwłasnowolnieniu, na zawarcie umowy dożywocia z osobą ubezwłasnowolnioną zawsze potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego, bez względu kto zostanie opiekunem prawnym. Zatem najpierw musi Pani uzyskać postanowienie o ubezwłasnowolnieniu a następnie zgodę sądu rodzinnego. pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)