2024.02.05 godz. 11:13 Kielce, Świętokrzyskie

Udział w rozprawie spadkowej - czy jest obowiązkowy i czy niestawienie się skutkuje jakimiś konsekwencjami?

Wyjaśnienie sytuacji

Moja mama otrzymała wezwanie do udziału w rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Na wezwaniu z Sądu jest informacja, że osobisty udział w rozprawie jest obowiązkowy. Mama nie chce brać udziału w rozprawie. Sprawa dotyczy spadkodawcy, którego moja mama nawet nie zna (prawdopodobnie jest to rodzina jej zmarłego ojca, który nie żyje od ponad 40 lat). Mama ma orzeczoną niepełnosprawność i ma trudności z poruszaniem się. Dotarcie na rozprawę byłoby dla niej uciążliwe. Jest możliwość udziału w rozprawie online, jednak mama nie posługuje się urządzeniami umożliwiającymi połączenie w trybie online.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Słupska

Wadowice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2024 15:54

Dzień dobry, zapewne mama otrzymała wezwanie na rozprawę celem złożenia zapewnienia spadkowego, dlatego jej udział jest obowiązkowy. Najlepiej napisać pismo do Sądu i opisać sytuację mamy oraz podać powód, dlaczego nie może stawić się osobiście w sądzie. Sąd może przesłuchać mamę zdalnie (rozprawa online, może Pani pomóc mamie połączyć się z Sądem, oczywiście jeśli to możliwe) lub w jej miejscu zamieszkania (sędzia i protokolant przyjeżdżają do miejsca zamieszkania i sporządzają protokół z przesłuchania). Proszę spróbować wnioskować o takie przesłuchanie. Pozdrawiam, adw. Ewelina Słupska