2019.12.11 godz. 14:12 Gliwice, Śląskie

udzielenie urlopu zdrowotnego dla osób niepełnosprawnych z grupą umiarkowaną

Wyjaśnienie sytuacji

Do przepracowania roku u obecnego pracodawcy brakło 10 dni roboczych na grupie umiarkowanej u innego pracodawcy na tej grupie przepracowałem 3 miesiące czy można to sumować i należy mi się urlop zdrowotny w ilości 10 dni .Pracuję dalej u tego pracodawcy pracodawca twierdzi że urlop nie przysługuje .

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Gru 2019 11:48

Do ustalenia rocznego okresu pracy, po którym pracownik nabywa prawo do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności, stosuje się regulacje Kodeksu pracy. Wlicza się zatem do niego także okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (art. 154(1) § 1 K.p.). Jeżeli pomiędzy okresami pracy występują przerwy, to okresy zatrudnienia sumuje się. W momencie osiągnięcia rocznego okresu pracy pracownik nabywa prawo do dodatkowego urlopu. Należy przy tym wyjaśnić, że pracownik niepełnosprawny może posiadać okresy zatrudnienia u różnych praco
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)