2023.05.27 godz. 15:31 Milanówek, Mazowieckie

Czy jestem i jak być spadkodawcą

Wyjaśnienie sytuacji

Umarł mi ojciec. Nie wiem czy sporzadził testament, podejrzewam że nie, lub że znikł. Czy zostanę powiadomiona o dziedziczeniu w przypadku braku testamentu? Jeżeli nie, to jak ubiegać się o swoje prawa, które może mam a może nie i je wyegzekwować? Mam dwoje rodzeństwa oraz 2 przyrodnich jeszcze nieletnich, z drugiego małżeństwa ojca, z jego żoną się nie dogadam.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Maj 2023 11:35

Konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. W pierwszej kolejności można ustalić w rejestrze testamentów, czy zaresjestrowano testament zmarłego (tylko testamenty notarialne). Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, spadkobiercami będą wszyscy spadkobiercy ustawowi. Po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym być może konieczny będzie dział spadku (podział pozostawionego w spadku majątku). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)