2023.03.19 godz. 11:31 Wrocław, Dolnośląskie

Czy odrzucić spadek po bracie

Wyjaśnienie sytuacji

Umarł mój brat, została żona, dzieci z tego małżeństwa nie było, nie było testamentu, rodzice nie żyją, brak długów. Żona mojego zmarłego brata wniosła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, w którym ja i troje mojego rodzeństwa jesteśmy uczestnikami, czyli 4 osoby. Mój brat namawia mnie i resztę rodzeństwa do odrzucenia spadku, bo tłumaczy że to dorobek ich długoletniego pożycia i należy żonie brata wszystko zostawić. Ja jestem innego zdania. Czy faktycznie jak wszyscy odrzucimy spadek to przypadnie on w całości żonie mojego zmarłego brata ? Jeśli przyjmę spadek tylko ja to coś zmieni .?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Mar 2023 14:13

Jeśli odrzuci Pan spdek, przejdzie on na kolejnych spadkobierców - w rezultacie całość spadku przypadnie żonie zmarłego. Jeśli przyjmie Pan spadek, będzie Pan miał prawo do udziału ułamkowego w spadku. W celu ustalenia schedy spadkowej i wartości udziałów konieczne będzie postępowanie o dział spadku (ewentualnie połączone ze zniesieniem współwłasności nieruchomości). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl