2023.08.08 godz. 21:53 Warszawa, Mazowieckie

umarła bliska mi osoba za granicą ,ale zmarła będzie chowana w Polsce .

Wyjaśnienie sytuacji

Dokument zgonu jest w Urzędzie Celnym a ja bez oryginału lub ksero nie mogę dalej załatwiać. czy ksero może być dokumentem dla tłumacza przysięgłego ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Marcinkowski

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2023 15:11

Dzień dobry, tłumacz aby dokument miał moc przed urzędami (np. Urzędy Stanu Cywilnego, Urzędy Komunikacji, Sądy, Urzędy Skarbowe, Szkoły, Uczelnie itp.) poprosi Panią o przekazanie oryginału do tłumaczenia. Musi bowiem zawrzeć w tłumaczeniu specjalną klauzulę wskazująca na tłumaczenie z oryginału, a nie dokona tego nie mając oryginału dokumentu. Również urzędy mogą prosić Panią oprócz tłumaczenia o przedłożenie oryginału dokumentu do wglądu.

Zmodyfikowano dnia: 09 Sie 2023 15:11
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)